Wybór lokaty bankowej

Lokata bankowa jest to po prostu umową z bankiem w której bank zobowiązuje się wypłacić zdeponowaną przez klienta kwotę po określonym czasie wraz z odsetkami. Tak lokata wygląda w teorii. Oczywiście lokata bankowa ma zarówno swoje plusy jak i minusy.
Zalety lokaty bankowej:

 • z pewnością po stronie zalet należy zapisać niewielki kapitał potrzebny do otwarcia lokaty
 • w przypadku lokat ze stałym oprocentowaniem klient ma zapewniony pewny ściśle określony zysk
 • nie trzeba być wykształconym ekonomistą, ani śledzić zmiany na rynku, aby założyć lokatę bankową
 • zapewnienie bezpieczeństwa środków pieniężnych
  Z drugiej strony lokata ma także swoje wady do których można zaliczyć np.:
 • w przypadku zerwania umowy przed terminem ( np. klient znalazł lepsze miejsce dla swoich środków pieniężnych )należy liczyć się z utratą znacznej części odsetek
 • lokaty bankowe charakteryzuje stosunkowo niski zysk w porównaniu do innych inwestycji
 • ostatnią i główną wadą lokat bankowych jest konieczność zamrożenia kapitału na czas trwania lokaty.
  Lokata bankowa ma swoje wady i zalety, dlatego przez założeniem lokaty należy zapoznać się z nimi i wszystko dokładnie przemyśleć, aby potem nie żałować podjętej decyzji.

Czy warto obecnie zakładać lokatę?

Biorąc pod uwagę, że 2019 rok przynosi coraz niższe oprocentowanie lokat z każdym kolejnym miesiącem, zadanie sobie tego pytania jest jak najbardziej na miejscu.

Ale dlaczego właściwie tak się dzieje?
Przyczyną są zaimplementowane przez RPP obniżki stóp procentowych, które zmusiły banki do wprowadzenia zmian w swoich ofertach.

Eksperci ekonomii, choć nie ukrywają, że zyski jakie niesie za sobą posiadanie lokaty są ledwo zauważalne, jednocześnie podkreślają, że niechęć do nich wcale nie jest zalecana.
Mają one wciąż kilka zalet:
Przede wszystkim jest to bezpieczny sposób na zarobek. Banki gwarantują nam bezpieczeństwo, dlatego też nie musimy się martwić w jaki obracają one naszymi środkami.
Po drugie, w czasach w których nie wisi nad nami widmo wzrostu inflacji, możemy liczyć na konkretny zysk.

Lokaty są skierowane do konkretnych klientów. Do klientów, którzy nie oczekują szybkich zysków oraz mających komfort jakim jest pewność, że nie będą nagle potrzebowali użyć ‘zamrożonych’ pieniędzy.
Odpowiedź na postawione w tytule pytanie brzmi Tak, ale tylko gdy zaliczamy się do w/w grupy osób. W przeciwnym razie, może się okazać, że ta metoda zarobków nie spełni naszych oczekiwań.

Dlaczego warto docenić lokaty?

Jeżeli posiadamy kapitał, który przewyższa nasze zapotrzebowanie, warto zastanowić się nad rozsądnym zainwestowaniem tych środków. Bardzo często nadwyżka pieniędzy spoczywa sobie spokojnie na zwykłym rachunku bankowym, jest to duży błąd. Jest wiele sposobów inwestycji, ale na szczególną uwagę zasługuje jeden z nich – lokata. Przyjrzyjmy się bliżej specyfice tego rodzaju inwestycji.

Czym w ogóle jest lokata? Jest to umowa, na mocy której klient wpłaca do banku określoną sumę, którą bank zobowiązuje się oddać wraz z odsetkami, po upływie określonego czasu. Jest to oferta bardzo korzystna dla klienta, ponieważ zapewnia zarobek bez ryzyka. Obecnie banki oferują kilka rodzajów lokat:

 • Lokata terminowa to wspomniana lokata, w której po upływie określonego czasu, otrzymujemy zwrot wkładu wraz z odsetkami.
 • Lokata rentierska polega na wypłacaniu klientowi odsetek w cyklicznych odstępach. Dzięki temu, w czasie trwania umowy, odsetki będą regularnie trafiać na nasze konto.
 • Lokata strukturalna wiąże się z ryzykiem. Ten typ umowy polega na inwestycji części kapitału, która może nam przynieść zysk lub stratę. Pozostałe środki zostaną zwrócone z odsetkami.

Niezależnie od ilości posiadanego kapitału, lokata zagwarantuje nam pewny zysk. Warto więc podjąć decyzję o odpowiednim ulokowaniu naszego majątku, aby w przyszłości móc cieszyć się dodatkowymi pieniędzmi.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokaty bankowej?

Wybór lokaty bankowej nie może być szybki i nieprzemyślany. Chcąc założyć lokatę trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników, dzięki którym będziemy wstanie wybrać najlepszą dla siebie lokatę. Podstawowym czynnikiem na który należy zwrócić w pierwszej kolejności uwagę jest oprocentowanie lokaty. Ważna jest również częstotliwość kapitalizacji lokaty oraz sposób naliczania odsetek. Istotną informacją jest również wysokość kwoty minimalnej. Wyżej wymienione informacje to podstawowe dane jakie powinno się posiadać przy wyborze lokaty. Można także zapoznać się np. jakie bank stosuje oprocentowanie w sytuacji, gdy pieniądze są wypłacane przed terminem. Jeśli kogoś interesuje można też dowiedzieć się czy można ustanowić pełnomocnika, jakie są wysokości dodatkowych opłat związanych z lokatą, czy odsetki są dopisywane do kapitału itp. Po zdobyciu potrzebnych informacji można wybrać najlepszą naszym zdaniem lokatę, która najbardziej odpowiada naszym potrzebom. Wybór lokaty musi być dokładnie przemyślany, żeby go potem nie żałować.