Porównanie lokat – rodzaje depozytów

Lokaty bankowe to produkty oszczędnościowe, które zyskują coraz większą popularność. Całkowita wartość lokat bankowych w Polsce regularnie wzrasta każdego roku od blisko 8 lat. Jednak to co wyróżnia te produkty z pośród innych form oszczędności to nie tylko ogromna popularność. Lokaty są bowiem również najbardziej zróżnicowanym produktem bankowym. Postaram się przedstawić i porównać ze sobą najpopularniejsze formy depozytów bankowych.

Lokaty terminowe ze stałym oprocentowaniem – są to depozyty zakładane na określony okres. Oprocentowanie tych produktów pozostaje bez zmian, aż do upływu terminu zapadalności lokaty. Zobacz porównanie lokat terminowych.

Lokaty ze zmiennym oprocentowaniem – wysokość oprocentowania jest zależna od rynkowych wskaźników ekonomicznych. W zależności od zapisów w umowie z bankiem mogą to być na przykład stawki WIBOR czy WIBID, poziom inflacji czy wielkość stóp procentowych banku centralnego.

Krótkoterminowe lokaty internetowe – są to zazwyczaj 1, 2 lub 3 dniowe lokaty zakładane przez internet. Ogromną przewagą tych depozytów jest unikanie płacenia podatku od dochodów kapitałowych. Odsetki z takich lokat są bowiem na tyle niskie, że podatek naliczany od tych wielkości zaokrąglany jest do zera.

Lokaty walutowe – zakładane w innej walucie niż polski złoty. W przypadku takich lokat ponosimy dodatkowe ryzyko związane ze zmianą kursów walut.

Korzystne oferty lokat bankowych znajdziecie Państwo na stronie ranking lokat, gdzie regularnie zamieszczane jest aktualne zestawienie najlepszych lokat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *